Чернігівська обласна благодійна організація
“Аратта”


Eng

 

––– Головна | Про нас | Новини | Гуртки | Нашi партнери | Галерея | Контакти –––

 

 

З «Араттою»
«Разом у майбутнє»

Чернігівська обласна благодійна організація «Аратта» розпочала реалізацію свого нового проекту «Разом у майбутнє». Про його мету та завдання ми дізналися у керівника проекту Маринащенко Тетяни.

 — Тетяно, чому виникла ідея створення даного проекту?

Україна — молода держава, новітня історія якої нараховує лише 13 років. Але всі ці роки вона швидко і послідовно засвоювала світовий досвід забезпечення соціальних прав дітей. Україна була у числі перших країн, що ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини. Протягом останніх років було прийнято ряд важливих законів спрямованих на забезпечення виконання прав дитини. А 2004 рік було оголошено роком сім’ї.

Це природно, що забезпеченням всебічного виконання прав дитини в суспільстві насамперед займається сім’я, а потім вже держава та громада. Але, на жаль, останніми роками спостерігається нестабільність рівня життя більшості людей в Україні і це впливає на спроможність сімей виконувати свої суспільні обов’язки. Економічний чинник цієї проблеми стоїть не на останньому місті. Є сім’ї, які не взмозі реалізувати повною мірою можливості життєзабезпечення та виховання дітей, їх оздоровлення, лікування, набуття та спеціальності, духовного та культурного розвитку з економічних причин.

В Україні налічується 1421,6 тис дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей.

Є також сім’ї категорії ризику, це сім’ї в яких недостатньо уваги приділяється дітям (неповні сім’ї, сім’ї, в яких батьки знаходяться на заробітках, сім’ї алкоголіків та наркоманів тощо). За даними досліджень благодійного фонду АСПЕРН більшість дітей, які опиняються на вулиці, походять з сімей алкоголіків, наркоманів та тих, хто у відчаї від бідності та безробіття.

Міністерством України у справах сім’ї та молоді здійснюється соціальний супровід таких сімей. По Україні в цілому таким супроводом охоплено 49,0 тис. сімей, в Чернігові за даними Відділу Міської Ради у справах сім’ї та молоді лише 369 сім’ї. Така низька цифра говорить не про відсутність проблеми в Чернігові, а про недостатню увагу до неї.

Дитина, яка позбавлена уваги батьків, шукає компенсації у іншому середовищі, на жаль, частіше за все це вулиця з усіма випливаючи ми з цього наслідками: безоглядність, дитяча злочинність, дитяче жебракування.

В останнє десятиліття ця проблема в нашій країні загострилася. Ми відчуваємо зростання дитячої злочинності та безоглядності з однієї сторони, і неготовність суспільства, державних структур вживати ефективних заходів, щодо роботи з цим явищем та його попередження, з іншої. Найчастіше діти стають злочинцями внаслідок неуважного ставлення до їх проблеми, бездушності оточуючих.

У місті Чернігові лише за офіційною статистикою в неблагополулучних сім’ях проживає 599 неповнолітніх дітей: 266 з них – це діти сироти, а кількість напівсиріт у місті у декілька разів більша. Не одну тисячу становлять малозабезпечені родини.

Всього в 2003 році 655 підлітків знаходилося на обліку в кримінальній міліції у справах неповнолітніх.

Неповнолітніми або за їх участі скоєно 728 злочини. З числа виявлених осіб які підозрювалися у скоєнні злочину (96,2% притягнуті до кримінальної відповідальності) неповнолітні складають 9,6%.

Звичайно, всі проблеми неможливо вирішити водночас. На наш погляд, профілактика негативних явищ серед дітей є дуже важливою у вирішенні проблеми дитячої безоглядності і злочинності. Основним методом цієї роботи ми вважаємо забезпечення зайнятості дитини.

На місцевому рівні державну політику відносно сімей, дітей та молоді реалізують Управління у справах сім’ї та молоді, служба у справах неповнолітніх, центр соціальних служб для молоді.

Але, виходячи з реалій сьогодення, в м. Чернігові можна говорити про руйнування структури позашкільної роботи. Школи цієї функції вже давно не виконують. Основна увага в школах приділяється якості шкільної освіти, вводяться додаткові предмети, факультативне навчання. Позашкільна робота в школах залишається поза увагою и обмежується хіба що відвідуванням обов’язкових класних годин та організацією дискотек.

Саме тому ми й вирішили розробити даний проект.

— Розкажіть будь ласка про роботу молодіжного клубу «Разом у майбутнє».

— В рамках даного проекту в «Аратті розпочав свою діяльність» молодіжний клуб «Разом у майбутнє», який забезпечує роботу ряду програм. Це і програма «Адепт», насичена різноманітними видами діяльності (відвідання культурно-масових заходів, і спільна робота дітей через проведення анкетування серед підлітків, і перегляд ними класики світового кінематографу, який формуватиме зрілий світогляд та смаки дітей).

«Твій майбутній професійний вибір», «Комп’ютерна грамота», «Розмовна англійська» та ряд інших.

Мета клубу — забезпечити безпечне проводження часу, розвитку, набуття нових знань та навичок. Ми розглядаємо клуб для підлітків як унікальний, самобутній та дієвий механізм захисту прав дитини, її соціалізації. Клуб перш за все є центром спілкування, корисного дозвілля та позитивної інформації. Він надаватиме первинну соціальну допомогу у вирішенні нагальних проблем, матиме вплив на вибір дитиною корисного для себе і держави майбутнього. В умовах клубу, дитина може відчути себе розкутою та спробувати себе у різних ролях, різних видах діяльності.

— На яку категорію дітей розрахований проект?

— Підлітки віком від 13 до 18 років з груп ризику (діти-сироти, діти з неблагополучних, малозабезпечених , неповних та багатодітних сімей, за рекомендацією Управління сім’ї, дітей та молоді, Служби у справах неповнолітніх, Центру соціальних служб для молоді, шкіл міста) орієнтовно 50 осіб.

—Чи будете залучати до співпраці інші державні та громадські організації?

— Чернігівська обласна благодійна організація «Аратта» переживає сьогодні новий етап у своїй історії — перехід на більш високий рівень діяльності. Завдяки участі у реалізації державних і місцевих соціальних програм підтримки соціально-незахищених верств населення, проведенню тренінгів, круглих столів, конференцій і семінарів, виданню інформаційних матеріалів для підлітків і їх батьків, виходу на міжнародне співробітництво – нас визнають як серйозну громадську організацію. З нами рахуються, нам вірять і до нашої роботи виявляють усе більший інтерес. На сьогоднішній день нами вже розіслані листи-звернення всім керівникам шкіл та громадських організацій з пропозиціями до співпраці. Гадаємо, що ніхто не має права стояти осторонь питань дитинства.

— Дякую за розмову та успіхів Ваших добрих починаннях.

Наталія Повжик.